Az Országos Széchényi Könyvtár Archivális Raktárának új piliscsabai épületének ünnepélyes átadására 2024. július 30.-án került sor. Az épület a TSPC Csoport és a Fejér Tervező és Mérnökiroda Kft. tervei alapján készült. A raktárban 10.000 m² terület áll rendelkezésre az OSZK által bekért és őrzött kötelespéldányok, folyóiratok, mikrofilmek és egyéb könyvtári dokumentumok tárolására.
A beruházás célja az archiválási, azaz tartós megőrzési kötelezettséggel érintett dokumentumok megfelelő tárolása volt. Az épület tömegformálásával egy könyvet mintáz, a megformált könyv „gerince” fogja össze az épületet ellátó belső gépészeti-műszaki funkciókat.
A bejárati homlokzat domináns eleme a felnagyított falevél formájú perforált záróelem, amely egyszerre utal az erdő-levél-fafeldolgozás-papír-könyv folyamatára, mutatja az organikus összetartozást a magányos épületet őrző erdővel, áttörtségével pedig az idő múlását, az anyagok és a papír öregedését sugallja.
Az épületben restaurátor- és kötészeti műhely, illetve digitalizációs központ is működik majd. A raktárban speciális rendszerek biztosítják a dokumentumok megőrzését, például zsilipes rendszer, tűzvédelmi rendszer és tartószerkezeti rendszer.
Az épület 24 órás biztonsági őrzéssel működik majd, a belépéshez különleges engedély és indok szükséges. A digitalizáció munkafolyamatainak és adatainak szigorú előírásai miatt olyan adatközpont-biztonsági rendszert alakítottak ki, hogy az komolyabb áramkimaradás esetén is elérhető maradjon.
A TSPC tervezőcsapata az épületet különleges, kettős külső védelemmel látja el, így az őrzött állomány a külső burok sérülése esetén is biztonságban marad.
Az épület tartószerkezeti rendszerének szigorú alakváltozási követelményeket kell teljesítenie a tömör raktározási rendszer miatt. A raktár úgynevezett menekítőfunkcióval is bír majd, amennyiben az OSZK bármelyik tagkönyvtárából vagy raktárából szükséges lesz elhozni egy nagyobb dokumentumállományt.
Az épület különleges megoldásai közé tartozik a finombeton, a süttői mészkő és az üveg felhasználása, valamint a Makovecz Imre munkáira reflektáló, sötétbarnára vagy feketére nemesedő vörösréz. Ez az anyag elpusztíthatatlannak tartott anyagként az öröklétbe vetett reményt jelképezi.
Az Országos Széchényi Könyvtár Archivális Raktára nem csupán egy épület, hanem a magyar írott örökség megőrzésének szentélye, ahol a múlt és a jövő találkozik.
STÁBLISTA
Megrendelő: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Építtető: Építési és Közlekedési Minisztérium
Kivitelező: WHB Zrt+ FejérBál Zrt konzorcium
Generáltervező: TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary és FEJÉR Tervező és Mérnökiroda Kft.
Felelős tervező: Kádár Mihály, TSPC Kft
Vezető építészet: Turi Attila, Kossuth és Ybl díjas építész Tectum-Art Építésziroda Kft
Projektvezető építész: Parai Zoltán
Építész munkatársak: Terdik Bálint, Turi Gergő, Juhász Balázs, Kiss Márta, Dobó Eszter, Tectum-Art Építésziroda Kft., Ábrahám Krisztina, Bóta Andrea, Csapó Máté, Éhárt Zsuzsanna TSPC Kft.
Belsőépítészet: Bányai Ágnes Fülöp Ágnes, Pusztai Anna, MAI Studió, Tarró-Papp Klaudia TSPC Kft
Tartószerkezet: Fejér Szabolcs, Csiszár Sándor TSPC Kft.
Mélyépítés: Áment András AA4 Mérnökiroda Kft.
Épületszerkezet terv: Pataky Rita Széchényi díjas építész, ANDERER Kft.
Épületgépészet: Vörös Tamás Perfect-Plan Kft.
Épületvillamosság: Kapitor György Zone-Plan Kft.
IT, gyengeáram: Kermann Kft
Tűzvédelem: Molnár Bálint TSPC Kft.
Tűzjelző, oltórendszer: Fábrik Szabolcs, Veisse István Banktrade Kft.
Raktártechnológia: Nagy Sándor LogPilot Kft.
Tájépítészet: Kedves Zsófia DNS-Építészműterem Kft.
BIM rendszer: Szente Zoltán TSPC Kft.
Projektmenedzser: Kormányos Kornél TPSC Kft.
Fénykép: Hlinka Zsolt, Dénes György, Jaksa Bálint