A TSPC Group szakértői, Bélafi Károly, épületinformációs tervezési csoportvezető, és Tóth-Lovrity Andrea, projektvezető építész, részletes technikai bemutatót tartottak a Dorothea Hotelről Anthony Frausto-Robledonak, építésznek és az Architosh főszerkesztőjének. A cikkből kiderül milyen kihívásokkal néztek szembe a TSPC Group és partnerei, valamint milyen innovatív megoldásokat alkalmaztak ebben a rendkívüli projektben.

A Dorothea Hotel, amely Budapest építészeti képébe illeszkedő új gyöngyszem és a Marriott Autograph Collection részét képezi, a TSPC Group szakmai tudásának és innovatív megközelítésének lenyűgöző bizonyítéka. Ez az ötcsillagos szálloda, amely a belváros szívében található, tökéletesen ötvözi a történelmi megőrzést a modern luxussal, bemutatva a TSPC Group kiemelkedő képességeit a Building Information Modeling (BIM) és a fejlett technikai megoldások terén.

Örökségvédelmi projekt modern kihívásokkal

C2 A

A Dorothea Hotel három történelmi épületből áll – a MAHART-házból, a Weber-házból és a Münnich-házból –, amelyek mind a 19. század végén és a 20. század elején különböző időszakokban épültek. Ezek az örökségvédelmi épületek, egyedi építészeti elemekkel, jelentős kihívásokat jelentettek a modern Marriott-szabványok és a történelmi integritás megőrzése közötti egyensúly terén.

Tóth-Lovrity Andrea, a TSPC Group projektvezető építésze, kiemelte a történelmi épületekkel való munka összetettségét: „Mivel a Dorothea egy örökségvédelmi épület, számos olyan dolog volt a specifikációkban, amelyeket nehéz volt kezelni, például a történelmi oszlopok, a falak és a gyönyörű gipszkorlát-rendszert a könyvtárban.” Tóth-Lovrity hangsúlyozta, hogy a Marriott átfogó műszaki specifikációi, amelyek több mint 1000 oldalt ölelnek fel, innovatív megoldásokat igényeltek, amikor a szabványos elemek nem voltak megvalósíthatók a projekt történelmi jellege miatt. Ilyen esetekben a TSPC Group alternatív megoldásokat kínált, amelyek mind a Marriott szabványainak, mind a projekt örökségvédelmi céljainak megfeleltek.

BIM: A projekt gerincét alkotja

A Dorothea Hotel sikerének alapja a TSPC Group fejlett BIM-technológiájában rejlik. A projekt összetettsége, három különböző szintmagasságú és magasságú épülettel, szigorú BIM-folyamatot igényelt a tervezéstől a kivitelezésig. Bélafi Károly, a TSPC Group épületinformációs tervezési csoportvezetője, elmagyarázta a különböző szintek egységesítésének kihívását: „A Dorothea három, különböző korszakokból származó épületet ötvöz, mindegyik eltérő padlómagassággal, így az egyik kihívás az volt, hogy ezeket az eltérő szinteket egy egységes síkon jelenítsük meg.”

Ennek kezelésére Bélafi kihasználta az Archicad, a TSPC Group elsődleges BIM-platformjának rugalmasságát. Az egyes födémekhez tulajdonságértékek hozzárendelésével és matematikai függvények alkalmazásával az Archicad automatikusan kiszámította a szintek közötti magasságkülönbségeket. „Ha egy födémre méretezünk a Münnich-házban, az Archicad automatikusan kiszámítja a szintek közötti különbségeket annak alapján, hogy milyen referenciaértéket rendeltünk hozzá és milyen szabályokat adtunk meg,” magyarázta Bélafi. Ez az innovatív megközelítés leegyszerűsítette egyébként rendkívül bonyolult feladatot.

Fejlett BIM-munkafolyamatok és eszközök

C1 A

A TSPC Group BIM-tudása túlmutat az Archicadon. A cég teljes Open BIM-munkafolyamatokat alkalmaz, lehetővé téve a különböző szakterületek közötti zökkenőmentes együttműködést a legjobb szoftverek segítségével. Bélafi kifejtette: „Nem hiszem, hogy létezik igazi ‘zárt BIM’. Mindig lesz olyan része az épületnek, amelynek tervezése különböző eszközöket igényel.”

A Dorothea Hotel esetében 27 különálló szakterületi modellt egyesítettek a Solibri szoftverben, ahol ütközésvizsgálatokat és minőségbiztosítási ellenőrzéseket végeztek két hetente. Az építés során az általános vállalkozó a Dalux-ot, a világ leggyorsabb BIM-megjelenítő technológiáját használta, míg a TSPC Group a Graphisoft BIMx alkalmazását alkalmazta a helyszíni navigációhoz. „Amikor a helyszínen voltunk, a BIMx nagyon jól használható volt az épületben való eligazodáshoz,” mondta Bélafi.

A projekt hosszú időtartama és a változó követelmények kezelése érdekében a TSPC Group egy fejlett irányítópult-eszközt fejlesztett ki a Microsoft Power Query és Power BI platform segítségével. Ez az eszköz az Archicadból származó adatokat átalakította használható információkká, gyorsítva a döntéshozatalt és időt és pénzt megtakarítva. „A rendszer javítja a kommunikációt, gyorsítja a döntéshozatalt, növeli a fókuszt, és végső soron időt és pénzt takarít meg,” tette hozzá Bélafi.

Belső szakértelem és együttműködés

Integrált vállalatként, ahol házon belül vannak építészek, szerkezet- és épületgépészek, tűzvédelmi tervezők és belsőépítészek, a TSPC Group kiemelkedik az interdiszciplináris együttműködés terén. „Ami egyedivé teszi cégünket, az az, hogy minden tervező szakterületet – nem csak az építészeket – belsőleg kezelünk,” mondta Bélafi. Ez az integráció megszünteti a BIM-munkafolyamatokban gyakran előforduló kommunikációs akadályokat, lehetővé téve a simább és hatékonyabb folyamatokat.

A Dorothea Hotel jelentette az első projektet, ahol a tűzvédelmi mérnökök közvetlenül a BIM-modellen belül dolgoztak. Ezenkívül a milánói Lissoni & Partnersszel való együttműködést egy, az Archicadba integrált Python-szkript segítette, amely automatizálta a magyar és angol nyelv közötti fordítást. „Ez azt jelentette, hogy amikor egy nézetet frissítettünk egy szabály szerint, a nézet automatikusan frissítette az összes szót egy magyar-angol szótárlista alapján,” magyarázta Bélafi.

Technikai innovációk és fenntarthatóság

A Dorothea Hotel központi eleme a lenyűgöző belső udvara, amely hatalmas tetőablakkal és üvegfalakkal rendelkezik. A hőmérsékleti komfort és az energiahatékonyság biztosítása érdekében a TSPC Group fejlett számítógépes szimulációkat végzett, amelyek során nyolc különböző modellváltozatot teszteltek. „Az elemzés azt mutatta, hogy a külső árnyékolás és a szigetelt üvegezés, valamint a természetes szellőztetés mechanikus szellőztetés nélkül nyáron a leginkább hatékonyak az energiafogyasztás csökkentésében és a túlmelegedés elkerülésében,” magyarázta Tóth-Lovrity.

C3 A

Egy egységes remekmű

A Dorothea Hotel több, mint egy luxuscélpont; a történelem és a modernitás harmonikus keveréke, amely a TSPC Group technikai fölényének és innovatív BIM-megoldásainak köszönhető. A három épület 31 különböző szintjének kezelésétől a 27 szakterületi modell koordinálásáig a TSPC Group pontossággal és kreativitással oldotta meg a komplex kihívásokat.

Ahogy Bélafi helyesen összegzi: „Számos módot kínál a funkcionalitás módosítására, bővítésére vagy más szoftverekkel való integrálására.” Ez a rugalmasság, a TSPC Group belső szakértelmével és az Open BIM iránti elkötelezettséggel kombinálva, kiemeli a céget az iparágban.

A Dorothea Hotel, amelyet „Budapest új gyöngyszemeként” dicsérnek, a TSPC Group technikai tudásának és az építészeti kiválóság iránti elkötelezettségének élő bizonyítéka. Ez a projekt nemcsak Budapest gazdag történelme előtt tiszteleg, hanem új színvonalat állít fel az örökségvédelmi és modern luxus szállodai ipar számára.

2023.12.dorothea 138