A TSPC Group 10 szakágát bemutató sorozatunk keretében megismerhettük a cégcsoport alapítása óta működő építészeti tervezés szakágának aktualitásait és kulisszatitkait.

Könözsi Szilvia, a TSPC Group építész tervezési igazgatója megosztotta, hogy miként felelős a szakág a projektek sikeréért, és hogyan ötvözik a hagyományos mérnöki precizitást a legmodernebb technológiákkal.

  • Hogyan biztosítja az építészeti szakág egy projekt sikerét?
    „Minden megrendelő számára megnyugtató tény, hogy a generáltervezés az építészet vezetésével történik, így ez biztonságot és minőséget garantál. A TSPC projektjeinek generáltervezését immár 13 éve az építész projektvezetők komplex tudása és irányítása viszi sikerre. A tervezés generálszemlélettel történik, magas szintű koordinációval és szakmai együttműködéssel biztosítjuk, hogy a projektekben az építészet minden aspektusa a megrendelői igények szerint valósuljon meg.”

Img 2263 V2

  • Hogy képzeljük el az építészeti szakágon belüli tudást és szolgáltatásokat egy projekten keresztül?

    „Egyik legösszetettebb projektünk a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Koltai Jenő Sportközpont tervezése és megvalósítása volt, ahol a térfelszín alatti és a térfelszín feletti világ tökéletes összhangba került, amiből kiemelném az infrastruktúra szakág munkájának összehangolását a projekt egyéb elemeivel. Generáltervező irodaként holisztikus megközelítésünkre építünk, ami elengedhetetlen egy ilyen mértékű és komplex projekt esetében. A TSPC Group a létesítmény generáltervezését, a BIM koordinációt, és a site mérnök feladatait látta el. A projekt mintegy 100 tervező, együttműködésével valósult meg. Nem szokványos tervezési feladatokat kellett ellátnunk annak érdekében, hogy ezek a sport- és oktatási létesítmények megfelelően működjenek a felhasználók számára. Az elkészült munka mögött rengeteg rejtett elem húzódik meg a háttérben és a felszín alatt, amelyek támogatják a zökkenőmentes használatot és a különleges funkciókat. A projektbe sikerült integrálni a szűkös telekviszonyok ellenére egy nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas, 8 sávos atlétikai pályát, műfüves focipályát fedett lelátóval, két teniszpályát, illetve egy 1300 férőhelyes multifunkcionális sportcsarnokot modern TV-közvetítési infrastruktúrával.

    Nagyon komplex rendszerek és terek találhatók a sportolók lábai alatt, amik az utcai szintről nem is láthatóak. Az egymásra épülő funkciók bemutatását tovább gazdagítja, hogy például az atlétika pálya alatt elhelyezésre került Buda legmodernebb és legnagyobb mentőállomása. A projekt tervezési kihívásai között szerepelt a hatalmas statikai alépítmények elhelyezése, a nagyszabású közműtervezési feladatok, a tömböt körülvevő kolonád szerkezeti koncepciója, a versenyvilágítás oszlopaihoz tartozó tartószerkezet és elektromos tervezés, valamint egy csapadékvíz-késleltető tározó kialakítása. Mindezen feladatok és a különböző szakágak összehangolása kulcsfontosságú volt a projekt sikerében.”

  • Milyen fenntartható tervezési szempontokat követ a TSPC Group projektjeiben?

    „Számunkra kiemelten fontos a fenntartható megoldások és a zöld terek létrehozása. Projektjeinken a megújuló energiaforrások alkalmazását, a természetes világítás kihasználását és a gépészeti energiafelhasználás optimalizálását is a tervezés során szem előtt tartjuk. A vízelvezetési rendszerek kialakítása és a zöldfelületek bővítése elengedhetetlen, hiszen a megfelelően megtervezett zöldterületek nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szerepet is betöltenek. A zöld építészeti megoldások – mint a zöld homlokzat és a zöldfelületek növelése – révén minden projektünkben a környezeti fenntarthatóság a tervezési folyamat szerves részévé válik. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Csörsz utcai tömbjénél bár csak korlátozottan volt lehetőség fák elhelyezésére, mégis megteremtettük a variábilis zöldfelületi területeket.”

2022.05.szellkapu 56 Edited

  • Hogyan változott meg az építészeti tervezés a mesterséges intelligencia integrációjával?

    „A tervezés korai fázisaiban az A.I. által támogatott brainstorming és látványtervezés segíti a koncepcionálást. Azonban miután a design kiválasztásra került, a végső, mérnöki szintre emelt tervezési folyamatban a döntéshozatal továbbra is az emberi szakértelemre támaszkodik. Az A.I. által generált látványtervek a koncepcionálási fázis után jelen pillanatban még kockázatot jelentenek, mert nem tudnak figyelembe venni minden tervezési szempont, ami a mérnöki felelősséget is hordozza: a biztonsági és statikai követelmények elengedhetetlenek, mérnöki kontrollt igényelnek, ezért a tervezéseink során az A.I. csupán az emberi döntéshozatalt támogatja. Ahol az A.I. használata valóban előnyt jelent az elsősorban a parametrikus tervezés és a BIM szoftverekbe integrálható bővítmények használatában mutatkozik meg, ugyanis az A.I. eszközök segítik a programozást, automatizálják a folyamatokat, így gyorsítva és optimalizálva a projekt előrehaladását.”

  • Milyen szempontok szerint tervez a TSPC Group?

    „A tervezési szempontjainkat az origami hatású formavilág, a minimalista stílus és a fiatalos, friss design dominálja. Ugyanakkor a műemlékvédelem terén a történelmi értékek megőrzése és az elődök munkájának tisztelete alapvető fontosságú. Ilyen projekteknél nem arra fókuszálunk, hogy mennyire tudunk kortárs módon tervezni, hanem a múlt értékeinek megőrzésére helyezzük a hangsúlyt.”

  • Mik a szakág tervei és céljai erre az évre és a közeljövőre nézve?

    „Célunk, hogy megtartsuk és tovább erősítsük a már megszerzett piaci előnyt, az elismertséget, valamint további díjnyertes projekteket tervezzünk. Terveink között szerepel, hogy a jövőben is megőrizzük azt a tudásbázist, amelyet építészekből, BIM szakemberekből és projektmenedzserekből építettünk fel, és ezt a szakértelmet új, innovatív projektekben kamatoztassuk. Emellett folyamatosan törekszünk arra, hogy az építészeti eredményeink minőségét a nyilvánosság előtt is bemutassuk, új sajtómegjelenésekkel és publikációkkal ismertetve projektjeinket.”

Img 2318 V2